انواع کم شنوایی

انواع کم شنوایی

۱-کم‌شنوایی حسی عصبی

یکی از انواع کم شنوایی ، کم شنوایی حسی عصبی است. کم شنوایی حسی عصبی در اثر آسیب به گوش داخلی بوجود می آید . امواج صوتی از طریق گوش خارجی و گوش میانی به طور طبیعی انتقال پیدا می کنند . با این حال گوش داخلی قادر به دریافت ارتعاشات صوتی نمی باشد یا قادر به ارسال  ارتعاشات صوتی به مغز نمی باشد . این نوع کم شنوایی همچنین کری عصبی نامیده می شود و معمولا در هر دو گوش اتفاق می افتد . کم شنوایی حسی عصبی ممکن است در اثر عفونت ، بیماری ها ، داروهای اتوتوکسیک ، صداهای خیلی بلند ، صدمات هنگام تولد و پیری بوجود  بیاید.

انواع کم شنوایی

علائم و نشانه های کم شنوایی حسی عصبی:

  • گفتار و سایر صداها واضح شنیده نمی شوند.
  • معمولا فرکانس های بالا به سختی شنیده می شوند.
  • صدای وزوز به صورت مداوم یا متناوب شنیده می شوند.
  • گفتار در حضور نویز زمینه به سختی درک می شود.

۲- کم شنوایی انتقالی

یکی از انواع کم شنوایی ، کم شنوایی انتقالی است. کم شنوایی انتقالی در اثر آسیب به گوش خارجی یا گوش میانی بوجود می آید. در این نوع کم شنوایی ،انتقال صوت به علت وجود اختلال در گوش خارجی یا میانی با مانع مواجه می شود .از آنجایی که صوت به میزان کافی نمی تواند انتقال پیدا کند ، انرژی صوتی که به گوش داخلی می رسد ضعیف تر یا آهسته تر می باشد. کم شنوایی انتقالی در اثر عفونت، تجمع بیش از حد جرم گوش، تجمع مایع در گوش میانی، آسیب به استخوانچه های گوش میانی، پارگی پرده صماخ یا وجود جسم خارجی در مجرای گوش خارجی بوجود می آید.

انواع کم شنوایی

علائم و نشانه های کم شنوایی انتقالی:

  • تضعیف در شنیدن گفتار و صداهای پیرامون
  • درد گوش یا ترشح گوش
  • قرمزی یا تورم گوش خارجی
  • فشار یا احساس پری در گوش

۳-کم‌شنوایی مرکزی

کم شنوایی مرکزی در اثر آسیب به عصب شنوایی یا سیستم شنوایی مرکزی بوجود می آید . امواج صوتی از طریق همه قسمت های گوش به طور طبیعی انتقال پیدا می کنند اما عصب شنوایی قادر  به ارسال پالسهای الکتریکی به مغز نمی باشد یا مراکز شنوایی در مغز ممکن است به طور مطلوب سبگنال های صوتی را دریافت نکنند . کم شنوایی مرکزی ممکن است در اثر آسیب به سر ، بیماری ها یا تومور ها بوجود بیاید.

 

انواع کم شنوایی

علائم و نشانه های کم شنوایی مرکزی:

صداها شنیده می شوند اما مغز قادر به درک یا پردازش آن ها نمی باشد.

۴-کم‌شنوایی آمیخته

کم شنوایی آمیخته در اثر آسیب به گوش خارجی ، میانی و داخلی بوجود می آید . به طور معمول امواج صوتی به میزان کافی به گوش داخلی انتقال پیدا نمی کنند و هنگامی که به گوش داخلی می رسند ، این امواج به مغز ارسال نمی شوند . بنابراین کم شنوایی آمیخته ترکیبی از کم شنوایی انتقالی و حسی عصبی می باشند .

 

علائم و نشانه های کم شنوایی آمیخته:

همان علائم و نشانه های کم شنوایی انتقالی و حسی عصبی می باشد .

 

انواع کم شنوایی

جهت سفارش انواع سمعک با برندهای معروف، به بهترین مرکز شنوایی سنجی در کرج و تهران مراجعه بفرمایید.

شما عزیزان می توانید سوالات خود را در زمینه خرید، نحوه استفاده، تعمیر و … از طریق بخش تیکت ارسال به مجموعه آوا ارسال نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود. همچنین در قسمت سوالات متداول ( پرسش و پاسخ ) به نمونه ای از سوالات شما عزیزان در این زمینه پاسخ داده شده است.

شروع کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید

سبد خرید