در این مقاله می خواهیم بدانیم سکته گوش چیست و به راه‌های درمان آن بپردازیم. با کلینیک تخصصی تست شنوایی سنجی آوای قاصدک در کرج همراه باشید.

سکته گوش و نشانه‌های این بیماری

ممکن است اصطلاح سکته گوش به گوشتان آشنا نباشد و آگاهی چندانی اینکه سکته گوش چیست نداشته باشید. با انجام آزمایشات متخصصان، از میان ۵۰۰۰ نفر، ۱ نفر به این عارضه دچار می‌شود. در این مقاله به تعریف سکته گوش، عوامل موثر در بروز سکته گوش، مهم‌ترین نشانه‌ها در سکته گوش، راه‌های درمان سکته گوش و این که آیا ناشنوایی در سکته گوش، دائمی می‌باشد یا خیر می‌پردازیم. با کلینیک تخصصی تست شنوایی سنجی آوای قاصدک در کرج همراه باشید.

سکته گوش چیست ؟

سکته گوش نوعی آسیب ناگهانی بوده که افراد به صورت ناگهانی شنوایی خود را کاملا یا به طور ناقص از دست می‌دهند. این مکانیسم، همانند سکته مغزی یا قلبی می‌باشد و خون ‌رسانی به دلایل نا معلومی متوقف شده و از رسیدن اکسیژن به بافت‌ها جلوگیری می‌شود، در نتیجه بافت‌ها عملکرد خود را از دست می‌دهند. در این نوع بیماری، گوش داخلی آسیب دیده و سلول‌های مژکدار داخل حلزون گوش دچار کمبود اکسیژن شده و تخریب می‌شوند.

در این مقاله می خواهیم بدانیم سکته گوش چیست و به راه‌های درمان آن بپردازیم. با کلینیک تخصصی تست شنوایی سنجی آوای قاصدک در کرج همراه باشید.

عوامل موثر در بروز سکته گوش

کمبود اکسیژن علل اصلی سکته گوش نمی‌باشد در صورتی که سکته‌گوش دارای انواع مختلفی می‌باشد و عوامل متعددی در بروز آن تاثیر گذار می‌باشند. خودایمنی موثرترین علت این بیماری می‌باشدو به دلیل نامعلومی سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف و دچار تغییر می‌شود. عوامل ویروسی مانند اوریون، وارد شدن ضربه به گوش، مصرف برخی داروها به ویژه خانواده آمینوگلیکوزیدها، شکسته شدن دیوار صوتی، عفونت‌های مزمن، تومورها و اختلالات متابولیک و هورمونی در بروز بیماری سکته گوش بسیار موثر می‌باشند.

زمانی که سکته گوش بروز می‌دهد، پیدا کردن دلیل اصلی آن بسیار دشوار می‌باشد، اما آزمایشات ثابت کرده یک عامل، موجب ایجاد اشکالاتی را در سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌کند؛ به این معناست که شرایط داخلی بدن مختل می‌شود و همراه یک عارضه مانند کری ناگهانی و استرس به وجود می‌آید.

مهم‌ترین نشانه‌ها در سکته‌گوش

مهم‌ترین نشانه سکته‌گوش، سنگین شدن گوش و وزوز کردن آن می‌باشد. می‌بایست این نشانه برای کل بیماران هشداردهنده باشد و در صورت نمایان شدن این نشانه‌ها هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. روند تدریجی این نوع بیماری گوش معمولا سه روزه می‌باشد؛ داشتن سرگیجه و عدم تعادل هم ممکن است به ویژه در افرادی که مبتلای ترومای گوش هستند به وجود آید. تنها این نشانه‌ها، علایم سکته گوش نمی‌باشند. در بعضی از موارد شخص سلامت کامل خود را داشته و به صورت اتفاقی دچار کم شنوایی‌اش و یا ناشنوایی می‌شود.

 آیا ناشنوایی در سکته‌گوش، دائمی می‌باشد؟

بیمارانی که با بروز نشانه‌های بیماری فورا به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند شانس بیشتری در بهبودشان موجود می‌باشد. به طور تقریبی می‌توان گفت نصف بیماران نه به طور کامل، بلکه به صورت نسبی معالجه می‌شوند. اما یک چهارم بیماران، درمان موثر نداشته و ناشنوایی در این افراد تا آخر عمر باقی می‌ماند.

راه‌های درمان سکته گوش

درمان این بیماری به روش دارویی و درمان رایج آن، تجویز کورتون با دوز بالا می‌باشد. کورتون موجب کنترل بیماری می‌شود و یا بیماری را به طور کامل از بین می‌برد؛ ولی شرایط استرس ‌زا مانند استرس ناشی از جراحی، استرس‌های ناشی از تغییر دادن مکان، فشارهای سنگین و مصرف برخی داروها می‌بایست از بین برود. این موضوع اثبات شده است که استرس موجب تضعیف سیستم ایمنی انسان می‌شود. هم زمان با برطرف کردن عوامل استرس ‌آور شرایط تا حد زیادی بهتر خواهد شد.

کلینیک شنوایی سنجی آوای قاصدک

برای انجام تست شنوایی سنجی و خرید سمعک می‌توانید با بهترین مرکز شنوایی سنجی در کرج و تهران ( مرکز شنوایی سنجی آوای قاصدک ) در تماس باشید.

در صفحه رسمی اینستاگرام کلینیک شنوایی سنجی در کرج و تهران ( مرکز شنوایی سنجی آوای قاصدک ) همراه ما باشید.

اینستاگرام ما
شماره تماس
۰۲۱۸۸۷۶۱۲۹۵
۰۹۱۲۹۳۳۶۹۹۳

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

شروع کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید

سبد خرید