راهنمای تهیه سمعک

راهنمای خرید سمعک

ما در کلینیک آوای قاصدک در تهران مجموعه نکاتی که می توانند راهنمای شما در خرید سمعک باشند را گرداوری کرده ایم:

۱- اولین و مهمترین مورد که کلینیک آوای قاصدک تاکید دارد این است که شما سمعک را از یک شنوایی شناس ( ادیولوژیست ) تهیه نمایید.

شنوایی شناس فردی است که در زمینه:

 • شناسایی
 • تشخیص
 • توانبخشی

 و پایش بیماری های دستگاه شنوایی و دهلیزی گوش تخصص دارد.

وظایف شنوایی شناس

 • ارزیابی
 • تجویز
 • تنظیم سمعک
 • وسایل کمک ارتباطی
 • پیشنهاد و مشاوره انجام جراحی کاشت حلزون شنوایی
 • برنامه ریزی پروتز کاشت حلزون

بر عهده شنوایی شناس می باشد. تهیه سمعک از افراد غیر شنوایی شناس توصیه نمی شود زیرا ارزیابی، تجویز و تنظیم سمعک یک حیطه علمی کاملا تخصصی می باشد.

۲- توصیه دیگر کلینیک آوای قاصدک این است که سمعک تهیه شده توسط یکی از کمپانی های معتبر و شناخته شده در این زمینه تولید و دارای کارت گارانتی معتبر باشد.

۳- سمعک تجویز شده باید با توجه به نوع و میزان کم شنوایی شما انتخاب گردد. منظور از نوع کم شنوایی این است که ممکن است کم شنوایی شما انتقالی، حسی عصبی، میکس یا مرکزی باشد و منظور از میزان کم شنوایی این است که در هر فرکانس شنوایی شما به چه میزان افت پیدا کرده است.

عامل مهم دیگر توانایی درک گفتاری می باشد، نوع کم شنوایی می تواند روی توانایی درک گفتار تاثیر گذار باشد.

۴- وضعیت مجرای گوش خارجی و پرده گوش شما به چه صورتی می باشد :

 • آیا مجرای گوش خارجی شما جرم ساز است و معمولا جرم گوش زیادی در مجرای گوش شما وجود دارد .
 • پرده گوش شما سالم است یا دچار پارگی پرده گوش می باشید .
 • آیا شما گوشتان را به علت پارگی پرده گوش و عفونت های مکرر گوش میانی، عمل جراحی کرده اید.
 • آیا مجرای گوش شما تنگ و باریک می باشد .
 • آیا مجرای گوش شما به علت جراحی بیش از حد طبیعی بزرگ شده است .
 • آیا مسیر مجرای گوش خارجی شما مستقیم می باشد یا دارای خم می باشد .

هر کدام از موارد بالا می تواند در انتخاب سمعک شما تاثیرگذار باشد .

۵- مهارت دست و قدرت بینایی شما در چه حدی است، آیا شما می توانید کارهای ظریف انجام دهید و بینایی شما در وضعیت مناسبی می باشد.

۶- قیمت و هزینه ؛ قیمت سمعک بر اساس تکنولوژی سمعک تعیین می شود.

قیمت و هزینه سمعک

 • سمعکهای Basic قیمت کم‌تر
 • سمعک های Intermediate قیمت بیشتر
 • سمعک های Advanced بالاترین قیمت

را دارند. انتخاب تکنولوژی سمعک تجویزی بر اساس نوع و میزان کم شنوایی فرد می باشد. سمعک‌های Advanced که دارای بالاترین قیمت می باشند ممکن است همیشه بهترین انتخاب با توجه به نوع و میزان کم شنوایی نباشند.

به عبارت ساده تر گرانترین ها همیشه بهترین ها نیستند. همانطور که ذکر شد با توجه به نوع و میزان کم شنوایی ممکن است یک سمعک از گروه Intermediate  و حتی در مواردی گروه Basic  انتخاب بهتر برای شما باشند.

۷- نامرئی ،داخل گوشی یا پشت گوشی، از نظر ظاهری و طراحی چه مدل سمعکی تجویزی مناسب تر است؟

انواع سمعک از لحاظ ظاهر

خیلی ها دوست دارند که سمعکشان دیده نشود اما در برخی از بیماران به خصوص در افراد مسن سمعکهای نامرئی به علت محدودیت ها و مشکلاتی که دارند توصیه نمی شود و سمعک های پشت گوشی انتخاب مناسب تری می باشند. در مواردی مشاهده شده که فرد کم شنوا علیرغم توصیه های شنوایی شناس اقدام به تهیه سمعک نامرئی کرده و بعد ازمدت کوتاهی به علت اینکه این نوع سمعک برای این فرد انتخاب مناسبی نبوده سمعک را دیگر استفاده نکرده، در صورتی که اگر به توصیه های کارشناسی توجه کرده بود و اقدام به تهیه سمعک پشت گوشی کرده بود در حال حاضر می توانست از مزایای سمعک به خوبی استفاده کند. اینکه سمعک شما دیده بشود یا خیر اهمیت دارد ولی مهم تر این است که سمعک تجویز شده برای شما مناسب باشد و شما به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید ، لطفا در هنگام تهیه سمعک به توصیه های شنوایی شناس خود توجه فرمایید.

۸- بهتر است خرید سمعک را از مراکزی انجام دهید که برندهای مختلف را تجویز می کنند زیرا هر برندی نقاط ضعف و قوتی دارد. به عنوان مثال یک برند سمعکهای نامرئی و داخل گوشی اش بهتر می باشد، اما سمعک های پشت گوشی اش ممکن است نسبت به برندهای دیگر از نظر کیفیت پایین تر باشد یا اینکه کیفیت سمعک های نامرئی قوی  یک برند ممکن است نسبت به سایر برند ها بالاتر باشد اما برند دیگر ممکن است سمعک های پشت گوشی بهتر داشته باشد. مراکزی که ۳ یا ۴ برند مختلف را تجویز می کنند با توجه به نوع و میزان کاهش شنوایی شما بدون تعصب روی برند خاصی، می توانند بهترین راهنمای خرید سمعک در تهران برای شما باشند.

کم شنوایی دو طرفه

۹- یک سمعک یا دو سمعک؛ اگر شما در هر دو گوش تان مبتلا به کم شنوایی هستید ( کم شنوایی دو طرفه)، بنابراین احتمالا برای هر دو گوش تان باید سمعک تجویز شود، که به این تجویز دو گوشی می گویند. اگرچه شنوایی شناس بهتر می تواند مشخص کند که شما نیاز به دو سمعک دارید یا خیر ؟ اما در نهایت شما هستید که تصمیم می گیرید یک یا دو سمعک استفاده کنید . مسئله مهم این است که فرد کم شنوا قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه یک یا دو سمعک استفاده کند این فرصت را داشته باشد که شنوایی دو گوشی ( استفاده از دو سمعک ) را تجربه کند و سپس تصمیم بگیرد . سمعک هم مانند عینک می باشد، همانطور که عینک برای هر دو چشم تجویز می شود. سمعک هم باید برای هر دو گوش تجویز شود چون سیستم بینایی و شنوایی ما به صورت دو طرفه و هماهنگ باهم آفریده شده است.

چرا دو تا سمعک از یک سمعک بهتر است؟

 1. درک گفتار بهتر
 2. درک گفتار بهتر در جلسات ، مهمانی ها و محیط های نویز دار
 3. توانایی بهتر در تشخیص جهت صدا
 4. کیفیت صدای بهتر
 5. کیفیت صدای طبیعی تر
 6. شنیدن بهتر صداهای از فواصل دور
 7. شناسایی بهتر صداها
 8. خستگی شنیداری کمتر و راحتی شنیداری بیشتر
 9. احساس تعادل شنیداری
 10. راحتی بیشتر هنگام شنیدن صداهای بلند
 11. پوشش کامل وزوز گوش
 12. رضایت بیشتر

کلینیک شنوایی سنجی آوای قاصدک

همانطور که با دو چشم بهتر می بینیم ، پس برای بهتر شنیدن هم نیاز به دو گوش سالم داریم. قبل از تصمیم گیری در مورد یک یا دو سمعک توصیه می شود که استفاده از دو سمعک را تجربه کنید و سپس تصمیم بگیرید چون در نهایت تصمیم با شماست… با توجه به توضیحات بالا راجع به ” راهنمای خرید سمعک ” در کلینیک شنوایی و سمعک آوای قاصدک در تهران این امکان به شما داده می شود که شنوایی دو گوشی ( استفاده از دو سمعک ) را ابتدا تجربه کنید و سپس تصمیم بگیرید.

شروع کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید

سبد خرید